Kindlasti leidub nüüd inimesi, kes mind hukka mõistavad, kuid loodan, et see(blogi pidamine) aitab mind vähekeni ja ehk teisigi, kes sama teekonna ette võtavad...
Tänaseks päevaks on mul vanust 30 ja terve oma teadliku elu olen maadelnud oma hammastega. Küll olen neid valutanud ja küll nende pärast piinlikkust tundnud ja ehk tänasel päevalgi enesehinnangule mõnigase jälje jätnud. Gümnaasiumi lõpus külastasin esimest korda ortodonti, kelle kabinetist tulin tagurpidi välja kui ta mulle rääkis summadest, mis mulle ilusa naeratuse annaks.
Suvel 2014 võtsin uuesti ette tee ortodondi juurde. Eesmärk: saada ilus naeratus. Teadsin, et see ei saa lihtne olema, kuid poleks arvanud, et see nii keeruline saab olema. Esimene kohtumine möödus valutult - tehti pilti ja võeti jäljendid. Teine kohtumine, aga lõppes šhoki ja peaaegu pisaratega (seda kuulete veel palju - korralik piripill olen). Kahjuks mulle ei piisa lihtsalt breketitest. Vajan ka SARPE lõikust, millele järgneb breketite kandmine.
Arstide keeles ootab mind: ortodontiline ravi koos ortognaatse kirurgiaga (SARPE: ülelõua laiendamine ja BSSO vajadus hinnata peale diasteemi sulgemist).
Kui küsite, mis on SARPE, siis inglise keelest tuleb ka lühend Surgigally Assisted Rapid Palatal Expansion ehk siis ülalõua laiendamine. Eesti keeles väga palju selle kohta infot ei leia netist, kuid inglise keeles materjale jagub. Olen vist vea sellega teinud, et end nii kurssi olen viinud, kuid parem on kui tead, mis ees ootab ja milleks valmis olla.
Enne SARPEt oli aga vaja veel nipet näpet teha, seega sai hambaarsti juures käia mõned korrad ja siis ikka otsustasid arstid, et on vaja ka üks hammas välja tõmmata, mis ei pea ortodontiale vastu. Oli liigselt töödeldud vist.
Mais 2015 külastasin esimest korda kirurgi, kes mu lõualuud lahti lõikab. Dr. Viidebaum on ääretult meeldiv ja soe arst ja jättis väga turvalise mulje. (Sama võin ka dr. Varuli kohta öelda). Olin ääretult närvis ja seetõttu ei osanud ka midagi väga öelda ega küsida.
Septembris oli vaja eemaldada hammas. Jah, tuimestati ära küll kõik kenasti, aga arvestades seda kui läbi see hammas oli omadega, oleks ta ju võinud välja tulla hopsti. Aga ei - tund aega kirurg kangutas enne kui toolilt taas püsti tõusta sain. Ma ei tea, kas normaalsete lõualuudega inimestel sama probleem on, aga kuna mul on ka alalõug viltu, siis mingist hetkest on alalõuas selline valu, et seda on võimatu millegagi võrrelda (võiks öelda, et see on isegi hullem kui see hamba väljatõmbamine).
Täna on teine päev pärast hamba eemaldamist - ebamugav on olla ja suud väga lahti teha ei taha. Süüa täitsa saab, aga ülima ettevaatlikkuse ja ühe poolega vaid. 10-päevane antibiootikumide kuur ja õnneks valu üle kurta ei saa, kuid ülim ebamugavus on küll.
Järgmine kohtumine ortodondiga ootab mind 30. septembril. Ja SARPE ootab mind 28. oktoober.
Ahjaa. Rahast võiks ka natuke rääkida. Kirurgia rahastatakse õnneks haigekassa poolt, aga breketravi omast taskust. Ravi pikkus 2a ja maksab 2700 euri (hõbedased breketid) või 3700 euri (valged breketid). Kui lisandub veel BSSO (alalõua teema) siis 600 euri.
Ja enne kõike seda on mind halvanud korralik stress. Kui ma varem ei teadnud, mis asi stress on, siis nüüd tean. Minu jaoks on see koguaeg mõtetega eemalolemine, muretsemine, nutmine õhtuti, tööl eksmine ja keskendumishäired. Küsin endalt, et miks ma selle tee siis üldse ette võtan kui hirm on suurem kui ma ise? Mõistlikku vastust ei ole veel leidnud sellele...targad inimesed aga ütlevad, et see on sellepärast, et olen enda jaoks otsuse vastu võtnud, et tahan seda teha kuna olen sellest pikalt unistanud.